За щитовидната жлеза и общуването

на

Една статия, която много ми хареса и смятам, че е полезна. Отново нещо, което ни показва свързаноста между тяло, мисли и здраве. Всяко отклонение от психичното ни здраве, всяка задързана емоция си окзава влияние и върху физическото ни състояние.

Проф. д-р Аджит Кулкарни е директор на Хомеопатичния изследователски институт, Сатара, Индия. Той е известен в международен мащаб преподавател по хомеопатия със специални интереси върху езика на тялото при диагностициране. Проф. Кулкарни, за схващанията на класическата медицина лечението на тиреоидните заболявания следва установена схема.

„Физическите симптоми са само част от картината. Няма заболяване, което първо да не е настъпило в душата или в психиката. Така че ако при мен дойде такъв пациент, ще изследвам подробно какви са стресовите моменти при него.
Обикновено щитовидните заболявания са резултат от потискани с години скръб, тъга, унижение и оскърбление. Ако не ги изведем от тялото дълго време, те рано или късно го атакуват. И понеже то се стреми максимално да запази жизнените функции, уврежданията вървят в посока от маловажните към по-важните органи. Тоест звучи странно, но е по-добре да пострада щитовидната жлеза например, а не надбъбречните, когато човекът е жертва на хроничен стрес.

Механизмът е следният. При стресова ситуация няма орган, който под някаква форма да не е засегнат. Променят се толкова много процеси и нивата на хормоните, контролирани от различни мозъчни центрове. Проблемът е, че телата ни не са създадени да издържат на хроничния стрес, с внезапния се справят по-добре. Но при хроничен, надбъбречните жлези започват да отслабват и ресурсите им могат да бъдат изчерпани. Ако това се случи, могат да възникнат драматични и дори фатални последствия в организма. Затова тялото се защитава. Надбъбречните хормони влияят дълбоко върху основните клетъчни процеси и променят въглехидратния, протеиновия и електролитния метаболизъм.

При повишена функция на надбъбречните жлези започват процеси на разпадане в организма. За да не се стигне до фатални последици, тялото забавя дейността на щитовидната жлеза, тъй като тя контролира цялостния метаболизъм на тялото. Тоест дисфункцията на щитовидната жлеза възниква преди  функционалното изчерпване на надбъбречните жлези. Ако това продължи дълго, нарушеният синхрон между надбъбрека и щитовидната жлеза атакува имунната система и вратите за заболявания като тиреоидит на Хашимото са отворени.

Всъщност, българската статистика за болните е красноречива. Всеки четвърти има възли на щитовидната жлеза. Два пъти повече са засегнати жените от мъжете. В западните общества една на всеки 10 жени има заболяване на щитовидната жлеза. Ако се замислите за няколко ваши близки, които имат подобен проблем, ще откриете сходни черти в характера им.

Има ли хора, които са предразположени към такива проблеми?

Засегнатите са срамежливи, плахи, несигурни, трудно изразяващи себе си, притесняват се от мнението на околните. Стараят се да избягват конфликти. Чувстват се притиснати. Когато се опитат да се конфронтират с другите, те или блокират, или реагират прекалено агресивно.Чувстват се изолирани от другите, включително и от собствените си семейства. Често са принудени да пазят тайна. Прекалено приказливи, което изчерпва жизнената им енергия. Жадуват за внимание. Гневни са и обидчиви. Смятат, че гласът им не се чува. Тези чувства често се задържат в петата чакра (гърлената чакра) и  човек трудно се освобождава сам от тях.

Съществуват седем главни чакри, на които съответстват определени органи в човешкия организъм. Чакрата е „колело” или „кръгово завихряне на енергии” и представлява изцяло енергийна структура. Щитовидната жлеза проекционно съвпада с пета чакра. Дисбалансът в петата чакра се отразява върху функцията на щитовидната жлеза. Тоест, ако в центъра на комуникацията, намиращ се в гърлото (гласните връзки) се задържат неизказани емоции и отрицателни чувства, този блокаж влияе и на функцията на щитовидната жлеза. Ето още една причина да учим децата си да споделят, да не се страхуват да изразяват чувствата си. Ако ги възпитаваме да са тихи, послушни и да не дават емоционален израз на мислите си, рискуваме да потиснем техния естествен стремеж за комуникация. Затова е важно да им създадем сигурна среда, в която да се чувстват комфортно.

Трябва да ги изслушваме и да уважаваме техните чувства. Точно тази петата чакра (Vissuddha, на Sanskrit) е отговорна за енергията на комуникацията, себеизразяването и креативността. Активира се в периода между 7-мата и 12-тата година. Така че първите години в училищна среда и общуването ни с децата са в основата на добрия баланс между емоциите и тяхното преживяване и изразяване.

Как можем да балансираме и развиваме тази чакра?

Добре е първо да знаем, че нарушената вербална комуникация води до различни проявления. Ако хората имат такъв проблем, те обичат да критикуват, изговарят невярна информация или пък се страхуват от говорене, или имат логорея и неспособност за адекватно слушане. Тези пациенти често страдат от възпалени гърло и уши, ларингит, глухота, дисфункция на щитовидната жлеза, проблеми с гласа, с преглъщането и с шийните прешлени. За да възстановим баланса в този енергиен център препоръчвам всекикидневно да пеят (монотонно пеене) и да се разхождат и да съзерцават природата, особено морето или небето.

Има ли средства в хомепатията, които да помогнат да се освободим от отрицателните емоции?

Да, има много хомеопатични  лекарства, които могат да помогнат на човек да се освободи от задържаната и ненужна енергия на скръбта, разочарованието, възмущението и други. Подбираме ги индивидуално след задълбочен разговор с пациента и след вглеждане във всички детайли, довели до състоянието на човека като цяло и до конкретния  проблем. Проблемите на щитовидната жлеза могат да бъдат лекувани и профилактирани много успешно с индивидуално подбрани хомеопатични лекарства и с биохимичните соли на д-р Шуслер.

Източник: puls.bg

Сродни статии: 12 блокиращи твърдения, които ни пречат.

Видео с Луиз Хей „Излекувай живота си“ 

25 коментара Добавяне

  1. Maria каза:

    Отлична статия !!

    Liked by 2 people

  2. Dessislava каза:

    naistina mnogo istinska statija!

    Харесвам

    1. asie каза:

      Да наистина ценна статия и вярвам от лично преживяно

      Liked by 1 person

  3. svetla paneva каза:

    Статията ме провокира да се замисля,че днешните ми проблеми с щитовидната жлеза и предстоящата ми биопсия са резултат от случилото ми се между7-12 години и като се съсредоточих си спомних колко нещастна се чувствах на 11-12 г. когато семейството ми се подиграваше защо не искам да мия чиниите,а бях задължена да го правя.Тогава бях много нещастна и до днес си спомням сълзите си дни наред.Днес съм на 60 г. и имам тези сериозни проблеми и затова призовавам строгите родители да имат милост.Светла Панева

    Liked by 2 people

    1. Vidislava каза:

      Благодаря ти Светла за споделянето!
      Видислава

      Харесвам

  4. Danina Danini каза:

    Краят на статията осира пейзажа.Преписани истини за една от причините за дисфункцията на щитовидната жлеза,които завършват с апела да си купим хомеопатични “лекарства“.и шуслерови соли.

    Харесвам

    1. Vidislava каза:

      Мда… и аз забелязах посочването на тези мерки за лекуване. Дали е апел да се купи е въпрос на гледна точка. В момента, в който копирам статията, я представям както е била написана. Оттам нататък всеки избира кое ще прецени за вярно, полезно и т.н.
      Подготвям нови материали за щитовидната жлеза. Тук основно ми хареса холистичният подход, свързвайки мисли със здраве. Самата връзка между тях. Това исках да се разбере. Иначе не наблягам на каквито и да е било съвети за лечение, защото нямам достатъчно компетентни знания.
      Личното ми наблюдение за някои болести в тялото е, че успешно се лекуват с повече сурова храна. И според мен първо се започва от храненето, като естествен източник на енергия. Не съм любител на лекарствата 🙂
      Благодаря за коментара, Данина. 🙂

      Харесвам

    2. МИМИ каза:

      DANINA DANINI ако сте прочели правидно статията, че лекуването с хомеопатия е строго индивидуално!В хомеопатията се гледат не само физическите симптоми,но и психосоматичните!Ние с Вас може да имаме едни и същи физически симптоми,но…..по характер,нрав,темперамент сме различни!Следователно лекарствата ще бъдат различни!Хубав ден!

      Харесвам

  5. Поля Момчилова каза:

    Има много истина в статията.Аз преживях огромен стрес,когато почина големия ми син на 21 години.С огромната мъка и изпепеляваща болка живея и сега.Не отсъствах от работа изобщо като мислех,че така е по-добре-да не се предавам и отпускам.А освен това тогава работех на две места.Работата ми беше много напрегната и работех всеки ден по 12 часа и често без да почивам събота и неделя.Това продължи година и половина.И сега имам хипотиреодизъм и автоимунен тиреодит на Хашимото.Непрекъснато съм с хормонални хапчета,напълнях 20кг,които не мога обратно да сваля.И в момента пак съм на диета,но не мога да постигна предишното тегло,а това за една жена е кошмар.Чудя се дали тези соли ще помогнат и кой преглежда и ги изписва?

    Харесвам

    1. Vidislava каза:

      Здравей Поля,
      това е новата статия за предложено хранене при проблеми с щитовидната, с автор д-р Гайдурков.
      Може да откриеш нещо полезно.

      Харесвам

    2. Поли каза:

      Няма да помогнат солите, не си давайте парите на вятъра !

      Харесвам

  6. Iliyana Veleva каза:

    Izvinete che ne pisha na Kirilica … Az sushto stradam ot Hashimoto,poluchih tazi diagnoza 2-3 godini sled smurta na sina mi…izprobvah i homeopatichnite lekarstva i Shuslerovite soli i moga da kaja che pone se chustvah malko po dobre…v sledstvie na L-tiroxin-a poeman s godini poluchih surdechni problemi i t.n.a sushto i tova stranno naprejenie v tqloto si…homeopatichnite lekarstva koito pih /priznavam si/ samo 4 meseca mi pomognaha da se chustvam znachitelno po jizneradostna dori chustvah che i dieta moga da zavursha uspeshno,no zaminah v chujbina i tuk te ne gi prodavat.Moq suvet e opitaite te nqmat stranichni efecti i e nujno po dulgo vreme da se piqt….edinstveno bih vi predupredila da vnimavate pri izbora na lekar homeopat …. Toi/Tq bi trqbvalo da sa doktori i po obshtoprietata medicina ,za da izkazvat adekvatno mnenie razbirase >Moqta doktorka e neveroqtna i purviqt mi pregled proteche 3 chasa ako iskate vqrvaite no tq se interesuvashe ne samo ot diagnozite mi no i ot lichniq mi jivot ,predpolagam precenqiki i mentalniq mi status.20 leva purvichen pregled mi se stori nedostatuchen naistina.Za vseki s nasheto zabolqvane sa nujni kombinaciq ot pravilni merki za da produljim da se radvame na pulnocenen i po lek jivot i smqtam che homeopatiqta e edna ot tqh.

    Харесвам

  7. Мария каза:

    Здравейте! Добре, но какви хомеопатични средства са подходящи за нас? Аз например живея в Германия и нямам възможност да отида при доктор българин за да разговаряме, а език не знам за да отида при германец. Така, че какво за Хашимото е подходящо от хомеопатичните лекарства?

    Харесвам

    1. Vidislava каза:

      Здравейте. Аз лично не мога да ви посъветвам нещо конкретно. Мога да ви насоча единствено към мой приятел, най-добрия хомеопат, който познавам.
      Човек с дългогодишен опит и практика. Казва се Д-р Петър Найденов. Вярвам, че той ще ви посъветва. Може да ви посъветва по скайп. Това е неговият профил във Фейсбук. https://www.facebook.com/peternay

      Харесвам

  8. Боряна каза:

    Много смислено звучи статията, но никъде не е отчетен фактът, че преди има-няма 30 години всички бяхме изложени на високи дози радиация. Това е съвсем достатъчно условие за висока заболяемост и проблеми със щитовидната жлеза. За жалост, аз също имам проблеми, както и голяма част от хората около мен, но след Чернобил не бих обвинявала чакрите…

    Харесвам

  9. Ралица каза:

    Здравейте!
    Прекрасна и много вярна статия! Съгласна съм и с допълнението за Чернобил + стрес + нечистата храна, която приемаме… Причините са много, въпросът е как да се справим.

    Реших да се включа, защото съм една от малкото, които могат да кажат че са се отървали от проблем с щитовидната жлеза. Преди около 7 години ми откриха проблема. Назначиха ми хормонално лечение, което обаче реших да не предриемам и да търся алтернативни методи. Ходих и при хомеопат, който след едночасово интервю ми даде гранулки. Имам известен опит с хомеопатията и трябва да ви кажа, че ако разчитате някой да ви каже какво да си самоназначите няма никакъв смисъл. Съвсем индивидуално е. Едно и също лекарство на някого може да бъде изписано за щитовидна жлеза, а на друг за хрема. Без интервю с хомеопат само ще си кажете, че хомеопатията не действа, а това не е така. Аз самата не успях да осъществя адекватно лечение с хомеопатия за жлезата, защото съвсем скоро след това заминах извън страната и нямах достъп до лекаря си. Но пък интервюто, самото изказване на всичко, което ми е тежало през годините пред чужд човек, за когото не се притеснявам че ще нараня с думите си ми помогна. В края на интервюто и аз и докторката ревяхме почти с глас…

    Какво ми помогна:
    – детоксикация – аз правя стандартно двуседмично суровоядство /плодове, зеленчуци и сурови ядки/, 2 пъти в годината. След 3-тия ден симптомите за стягане и сънливост изчезват, но в първите дни е трудно
    – много спорт, който да води до изпотяване – старая се да тичам по 20-тина минути всяка сутрин или упражнения в къщи, когато е много студено
    – и не на последно място – самоанализирам се! Старая се да правя предимно нещата, които са мое решение и са ми приятни, и да не обръщам внимание на неприятните, за които не мога да направя нищо. Заради себе си, да се съхраня. Обръщам повече внимание на желанията и мечтите си. Не е лесно, знам! И аз имам две малки деца, които отглеждам почти сама.

    Резултатът:
    Всяка година по веднъж си правя профилактични изследвания. През последните 3 различни ендокринолози само по изследванията ми казват, че нямам и помен от Хашимото.

    Надявам се да съм полезна поне на една от вас!

    Liked by 1 person

    1. Vidislava каза:

      Благодаря много за споделеното!!
      Вярвам, че ще е полезно за някой.

      Харесвам

Вашият коментар