Хормоналното здраве на жените е деликатен въпрос и често илюзорен баланс между прогестерон и естроген. Естрогенът трябва да бъде преобладаващ хормон през първата половина на менструалния цикъл и прогестерон да е преобладаващ през втората. Въпреки това, тъй като милиони жени, които страдат от хормонален дисбаланс може да свидетелстват, това не винаги е така. Така че има ли начин да се балансират хормоните естествено?
Има много причини за хормонален дисбаланс, но основната причина е, когато една жена има твърде много естроген и недостатъчно прогестерон. Има много симптоми, които са резултат от ниски нива на прогестерон, включително: промени в настроението; депресия; безсъние; промяна в апетита; промените в теглото; раздразнителност; липса на концентрация; безпокойство; умора; честата или нередовна менструация; ниско сексуално влечение; мигрената.
Най-честите причини за хормонален дисбаланс и доминиране на естроген включват: противозачатъчни хапчета; ХЗТ (хормоно-заместителна терапия); излагането на токсините в околната среда; яденето на небиологични храни и животински продукти с естроген; стресът във всичките му форми; опасна козметика.
Какво помага за балансиране на хормоните по естествен път?
Имайте не по-малко от три здравословни хранения на ден; ограничаване на въглехидрати с висок гликемичен индекс и рафинирани захари; консумирайте пълнозърнести храни в умерени количества; яжте разнообразни пресни зеленчуци, особено листни зеленчуци и плодове; яжте сурови ядки и семена; яжте здравословни мазнини всеки ден, особено от авокадо; добавете игнам към вашата диета; яжте протеини при всяко хранене; пазете тялото си с антиоксиданти; добавете подправки като куркума, мащерка и риган.
Яжте храни, богати на омега-3 мастни киселини. Омега-3 мастните киселини създават здрави клетъчните мембрани, което позволява на хормоните да достигат до своите дестинации в рамките на тялото.
Включете повече фибри в диетата си. Богати на фибри храни включват пълнозърнести храни, сурови плодове и сурови зеленчуци. Фибрите се свързват със стария естроген и го изчистват от системата, което води до по-добър цялостен баланс.
Избягвайте кофеин и алкохол. Проучванията показват, че прекомерната употреба на двата продукта може да допринесе за предменструален хормонален дисбаланс.
Тренирайте по-често. Известно е, че аеробните упражнения освобождават вещества, които подобряват настроението. Честата смяна на настроението се предизвиква от липса или излишък на женски полови хормони.
Намаляване на стреса. Стресът причинява излишен кортизол, който блокира естрогена. При жените загубата на естроген причинява по-малки количества на серотонин, което е често свързано с разстройства на настроението.
Използвани са материали от naturalnews.com
Признаци за хормонален дисбаланс са някои от избороените:
- Постоянно покачване на теглотоАко имате известни неприятности с теглото, това не означава непременно, че не ядете каквото трябва; това може да е един от признаците, че имате хормонален дисбаланс. Така нареченият хормон на стреса кортизол се секретира от надбъбречните жлези. Когато производството на кортизол е нарушено (било то поради стрес или поради някаква друга причина), това може не само да причини напълняване, но може и да определя къде да се натрупват килограмите в тялото ви.
Изследванията показват, че повишените нива на кортизола понякога водят до така наречените токсични тлъстини, натрупващи се в областта на корема. Това повишава риска от сърдечносъдови заболявания – както и риска от инфаркт и инсулт. Един от резултатите при повишеното производство на кортизол е, че то стимулира повишение в количеството инсулин, освобождавано в кръвта. Това може да повлияе на нивата на кръвната захар, което често води до повишен апетит.
- Ниското либидо може също да е един сред признаците, че имате хормонален дисбаланс. Хормоналния андроген се произвежда при мъжете от тестисите, а при жените от яйчниците. Липсата на този хормон може да причини ниско либидо дори и при жените.
- Усещане на умораУмората е друг от признаците, че имате хормонален дисбаланс, особено, ако спите добре и много, но въпреки това се събуждате уморени. Това може отново да се припише на добрия ни стар приятел кортизола. Ако стресът присъства твърде често, това може да доведе до усещане на умора.
При наличието на хроничен стрес, хората често изпитват така наречената адренална умора, отново причинена от високите нива на кортизол. Кортизолът всъщност контролира нещо така наречения циркаден ритъм. Той с времето бива нарушен и това води до много ниски нива на кортизол в по-късната част на деня. Това ще ви накара да се чувствате уморени и празни.
Друг хормонален проблем, който може да причини усещане за умора се проявява когато нивата на хормонът стимулиращ щитовидната жлеза (TSH) са твърде високи. Това може да се случи при нарушена функция на щитовидната жлеза при заболяването, познато като хипотироидизъм.
- Лошо настроениеПри изпитване на чувства като раздразнителност, безпокойство и депресия, които всичките са част от лошото настроение, виновникът отново може да е щитовидната жлеза и то поради същата причина – свръх производство на TSH, поради хипотироидизъм.
- Безсъние и прекъсване на съняБезсънието и нарушаването на съня са характерни за жените в менопауза и перименопауза. Те са в резултат от огромната промяна в хормоналния баланс, през която те преминават. За жалост, постоянното безсъние и нарушен сън само влошават нещата. Това е порочен кръг!Проблемът е, че хормоналните нива и баланс се регулират по време на съня, така че лишаването от сън засяга до десет различни хормона, причинявайки проблеми с апетита, сърдечното здраве, плодовитостта, както и с психичното здраве.
Хормонът естроген спомага за поддържането на редовни модели на сън. Недостигът на естроген, който е симптом на менопаузата или на перименопаузата, е основна причина за безсъние. Недостигът на тестостерон може да е също проблем и при жените. При мъжете той често води до сънна апнея и причинява нарушаване на съня, както за тях, така и за партньорите им.
- Прекомерното потене е друг от признаците, че имате хормонален дисбаланс. Жените в менопауза (или в перименопауза) често изпитват горещи вълни. Нощно време в леглото те се наричат нощно изпотяване и понякога са предшественик на началото на самата менопауза, ако тя вече не е в пълна сила. Както при мъжете, така и при жените, нощното изпотяване могат да са в резултат от проблеми с ендокринната система, причинени от повишеното или снижено производство на хормони като серотонина.
- Силно желание за захарДруг признак че имате хормонален дисбаланс е силното желание за сладки неща, което може да е причинено от жлезата която вече обсъждахме, а именно, щитовидната жлеза. Това е още една последица от заболяването хипотироидизъм, при което жлезата действа по-мудно от нормалното. Силното желание за захар може също така да е причинено от претоварването на надбъбречните жлези. Всичко сладко за жалост е чудесен източник на енергия (макар и траеща много за кратко), която са захрани процеса на подготовка за бягане/влизане в бой.
- Падане на косатаВинаги се е считало, че падането на косата обикновено е резултат от липса на тестостерон. Макар че това може да е вярно що се отнася до основната причина, вече се знае, че дихидротестостерона или съкратено ДХТ, се счита за основният виновник. Въпреки че жените имат много ниско ниво на тестостерон в организма си, то е достатъчно да накара ДХТ да задейства падането на косата.
Източник: 9 Likely Signs you have a Hormone Imbalance
Информацията предоставена тук не е от медицинско лице. Описани са симптоми. Ако се припознаете някъде тук може да се обърнете към лекар за евентуални изследвания. Статията е насочваща и няма за цел да предизвика самолечение и слагане на диагнози. Някои от симптомите са често срещани и без някакво сериозно заболяване. Но всеки симптом е признак на дисбаланс.
Neveroqtno no mnogo podrobna statiq.Az sum s hormonalno zabolqvane i naistina imam vsichki tezi simptomi…vsichki.Bih iskala da popitam vuzmojno li e da se dobavqt po podrobna informaciq za rejim na hranene i trenirovki?
ХаресвамХаресвам
Здравей Илияна,
Ще опитам за в бъдеще да кача качествена и насочваща информация относно храненето. Макар че смятам, че всеки случай е строго индивидуален и трябва да се разглежда като точно такъв. Но има насоки, които биха помогнали. Всичко се лекува с правилно хранене.
Поздрави,
Видислава
ХаресвамХаресвам
Blagodarq!Bi bilo prekrasno ako vmetnete razdelnoto hranene i moje bi mnogo drugi nachini na zdravoslovno hranene podhodqshti za nasheto zabolqvane…..az vinagi vijdam zatrudnenie s izbora si na dietichno hranene sled kato imam tazi hronichna umora i kak da podurjash tqloto si v dobra kondiciq.Nadqvam se da mi pomognete 🙂
ХаресвамХаресвам